Rodzaje i wybór kuwety dla kota

Kuweta dla kota jest absolutnie niezbędna, jeśli mieszkasz w bloku lub na ruchliwej ulicy i twoje zwierzę nie może wychodzić na zewnątrz. Nim jednak wybierze się odpowiednią kuwetę, warto poznać różne ich rodzaje i zastanowić się nad rozmiarem. Wydawałoby się, że zakup kuwety to tak prosta sprawa, ale… cóż, nie do końca.

 

Przeróżne rodzaje

Wśród rodzajów kuwety, można wyróżnić przede wszystkim kuwety otwarte i zamknięte (zakryte), jednak oprócz nich wyróżnia się jeszcze inne cechy. Sprzedawca w sklepie ekologicznym powinien być w stanie nam doradzić, ale i tak warto zapoznać się z tą tematyką jeszcze przed odwiedzeniem sklepu.

  1. Kuwety otwarte są najbardziej klasyczne mają kształt kwadratowy albo prostokątny i mimo że nie posiadają zakrycia, zdarza się, że są wyposażone w ramkę, zapobiegającą rozsypywaniu żwirku. Każdy właściciel miauczącego czworonoga doskonale zdaje sobie sprawę jakim problemem bywa to w przypadku niektórych kociąt, które uwielbiają rozsypywać żwirek lub piasek na wszystkie strony.
  2. Kuweta zamknięta – polecana dla tych kotów, które lubią bawić się w zaśmiecanie pokoju żwirkiem, a przede wszystkim wskazana dla ich właścicieli, którzy muszą po tych kotach sprzątać. Zadaszenie takiej kuwety może być albo pełne albo półotwarte. Mając taką kuwetę, możemy mieć niemal całkowitą pewność, że żwirek nie wydostanie się na zewnątrz, a przy okazji przykry zapach utrzyma się w środku (byle nie na długo, bo kot może odmówić korzystania z takiej toalety). Jeśli ktoś nie posiada transportera dla kociaka, taka kuweta może stać się kocim urządzeniem wielofunkcyjnym (choć mimo wszystko lepiej posiadać osobny transporter, gdy zajdzie już taka potrzeba). Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy kot będzie chciał wejść do środka, więc przed zakupem warto przetestować, czy taka kuweta się dla niego nada.
  3. Kuweta samoczyszcząca – to rozwiązanie dla bardziej nowoczesnych wielbicieli kotów. Taka kuweta posiada specjalny czujnik ruchu, który sam czyści wnętrze po tym, gdy kot już się załatwi. Polecana dla fanów nowinek technicznych i leniwych właścicieli czworonogów. Bardziej wytrwałym można również polecić nauczenie kota, jak korzystać z WC!
  4. Kuweta wyposażona w podwójne dno – to taka kuweta, która „przesiewa” nieczystości płynne na samo dno urządzenia. Może być wyposażona w żwirek lub nie, jednak należy wziąć tu pod uwagę fakt, że kuweta ze żwirkiem lub piaskiem stanowi dla kota dość naturalny sygnał, by wejść i się załatwić, podczas gdy możemy mieć problem z nauczeniem zwierzaka korzystania z tej, która nie jest wypełniona.

 

Rozmiar i wygląd

Kuweta dla kota powinna zgadzać się z rozmiarem zwierzęcia, tj. te kuwety, które są przeznaczone dla malutkich kotów nie mogą być zbyt wysokie (5-6 centymetrów będzie w porządku), nieco wyższe (do 10 cm) dla starszych kociaków, z kolei dorosłe poradzą sobie z większym rozmiarem i wysokością nawet do 25 cm i wyżej.

Jeśli chodzi o wygląd kuwety, dobrze dopasować ją do wnętrza własnego domu, ale w tym trzeba zdać się już na własną ocenę i własny gust.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *